Prognostička vrijednost omjera vrijednosti hemoglobina i širine distribucije eritrocita u bolesnika s multiplim mijelomom
Sažetak
Cilj: Multipli mijelom (MM) je zloćudni hematološki poremećaj karakteriziran klonalnom proliferacijom plazma stanica i često je povezan s bubrežnim oštećenjem, anemijom i povećanom smrtnošću. Ova studija ima za cilj utvrditi djeluje li omjer hemoglobina i širine distribucije eritrocita (HRR) u trenutku postavljanja dijagnoze kao neovisni prognostički faktor za ukupno preživljenje (OS).
Ispitanici i metode: Studija je uključila pacijente kojima je dijagnosticiran MM između 2017. i 2023. godine u Kliničkom bolničkom centru Osijek. Podaci su prikupljeni iz medicinske dokumentacije, a statistička analiza provedena je pomoću SPSS-a 23 i MedCalc statističkog softvera verzije 22.018, uz razinu značajnosti postavljenu na α=0,05.
Rezultati: U studiju je bilo uključeno ukupno 56 pacijenata s MM-om, od kojih je 29 (52%) bilo muškaraca, a 27 (48%) žena. Muški pacijenti pokazali su značajno više vrijednosti HRR-a (P = 0,04), s primjetnim razlikama vezanim uz Međunarodni sustav stadija (ISS). Pacijenti s povišenim HRR-om (HR = 0,63) imali su značajno dulje stope preživljenja. Granična vrijednost HRR-a za predviđanje smrtnosti iznosila je ≤ 5,09. Analiza krivulje radne karakteristike primatelja (ROC) otkrila je da je 42 pacijenta (75%) imalo HRR vrijednosti iznad 5,09, dok je 14 (25%) imalo vrijednosti ≤ 5,09. Pacijenti s HRR vrijednostima iznad 5,09 pokazali su značajno bolje ishode preživljenja.
Zaključak: Postoji statistički značajna razlika u vrijednostima HRR-a s obzirom na spol, ISS i ishod, pri čemu muški pacijenti, pacijenti u ISS stadiju I te preživjeli imaju više razine HRR-a. Smanjeni HRR povezan je s lošijim ishodima i ukupnim preživljenjem kod pacijenata s MM-om, što HRR čini jednostavnim i vrijednim prognostičkim pokazateljem za dugoročno preživljenje kod MM-a.
##submission.copyrightStatement##
##submission.license.cc.by-nc-nd4.footer##